Motivering van aanpassingen in Verordening wordt steeds belangrijker

18 februari 2025

Veel gemeenten zijn bezig met het onderzoeken van de mogelijkheden ter optimalisatie van de belastingen. Dit om mogelijke financiële tekorten in de toekomst te dekken. Het is essentieel om de belangenafwegingen zorgvuldig te formuleren in de besluitvorming.

Ravijnjaar

In veel gemeenten wordt het jaar 2026 het ravijnjaar genoemd. Het jaar waarin de bijdrage van het Rijk aan de gemeenten wordt teruggeschroefd. Dit betekent dat gemeenten aan alle kanten aan het onderzoeken zijn hoe de schade zo veel mogelijk kan worden beperkt.

Een van de knoppen waar de gemeente aan kan draaien, zijn de lokale belastingen. Tariefsverhogingen, vervallen van vrijstellingen, uitbreiding belastingplicht. Al deze elementen worden nader onderzocht.

Algemene beginselen van behoorlijk bestuur

Bij deze voorstellen is het daarom van belang om recente jurisprudentie van de Hoge Raad inzake de Forensenbelasting en de conclusie van de Advocaat-Generaal over de tariefsverhoging OZB ter harte te nemen.

Een (belasting)verordening die wordt vastgesteld moet vanzelfsprekend zorgvuldig zijn voorbereid. Daarnaast moet deze voldoende zijn gemotiveerd. Wordt dit niet gedaan, dan kan de rechter onvoldoende toetsen of de algemene beginselen van behoorlijk bestuur in acht zijn genomen. Dit kan leiden tot het onverbindend verklaren van een verordening of het buiten toepassing laten van een tarief. Dit is vanzelfsprekend zeer onwenselijk.

Wat betekent dit voor de praktijk?

Ons advies is dat in de verschillende besluitvorming in de raad expliciet wordt vastgelegd waarom er een wijziging (of nieuwe) verordening is en wat deze wijziging betekent voor de belastingplichtigen. Hierbij dient gemotiveerd te worden aangegeven wat de gevolgen zijn en waarom deze als aanvaardbaar moeten worden geacht. Hierdoor kan de rechter (indien dit wordt voorgelegd) een oordeel geven of is voldaan aan de algemene beginselen van behoorlijk bestuur.

Meer weten?

Indien u meer wilt meer weten over de jurisprudentie die over dit onderwerp is verschenen of u wilt weten wat u kunt doen bij besluitvormingsdocumenten (raadsvoorstel en besluit) van de verordeningen. Dan praten wij u hier graag over bij. Neem contact op met onze specialist lokale belastingen Olga Menger of uw vaste aanspreekpunt. 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws

Komende opleidingen