Herontwikkeling hotel voldoet niet aan nieuwbouwcriterium

28 januari 2026

Het Hof Amsterdam bevestigt dat een verbouwing alleen leidt tot een “nieuw vervaardigd” onroerend goed bij ingrijpende wijzigingen in de bouwkundige constructie. In dit geval bleven de fundering en hoofddraagconstructie grotendeels intact. De samenloopvrijstelling overdrachtsbelasting is niet van toepassing in deze zaak.

Feiten en omstandigheden

In de desbetreffende zaak (Ondanks ingrijpende verbouwing hotel geen sprake van in wezen nieuwbouw) heeft belanghebbende een voormalig kantoorpand, dat oorspronkelijk dienstdeed als ingenieurswoning en kantoorruimte, ingrijpend verbouwd tot een hotelcomplex met bijbehorende voorzieningen. Het pand bestond uit meerdere bouwlagen en had een bestaande fundering, dragende muren en vloeren die grotendeels intact zijn gebleven. Tijdens de verbouwing is een nieuwe liftschacht en trappenhuis gerealiseerd, voorzien van een eigen fundering, om de verticale ontsluiting van het gebouw te verbeteren. Daarnaast zijn er diverse dragende muren doorbroken om nieuwe doorgangen te creëren en de interne indeling aan te passen aan de hotelbestemming. Ook is een entresol van circa 300m2 toegevoegd, wat neerkomt op een uitbreiding van ongeveer zeven procent van het bruto vloeroppervlak. Deze entresol is uitgevoerd met stalen kolommen en liggers en vormt een extra verdieping binnen het bestaande gebouw. Verder zijn houten draagbalken verstevigd door middel van klampen. Naast deze constructieve wijzingen zijn ook nieuwe technische installaties aangebracht, waaronder klimaatinstallaties, sanitaire voorzieningen en elektrische systemen, en is de interne indeling volledig gewijzigd om hotelkamers, een lobby en horecavoorzieningen te realiseren.

Belanghebbende stelt dat deze werkzaamheden hebben geleid tot een nieuw vervaardigd onroerend goed, zodat de levering van het pand onderworpen is aan de omzetbelasting en de samenloopvrijstelling van overdrachtsbelasting van toepassing is. Subsidiair wordt betoogd dat ten minste een deel van het pand, zoals het hotelgedeelte of de entresol, als nieuw vervaardigd goed moet worden aangemerkt.

Beoordeling van het Hof

Wij vinden het belangrijk om deze extra controle makkelijker te maken voor iedereen.

Om de verplichting makkelijker te maken heeft ons innovatieve tax technology team een tool met stroomschema ontwikkeld. Hiermee heeft u de hulpmiddelen om de verplichting doelmatig uit te voeren.

Deze stukken kunnen wij niet versturen via de nieuwsbrief. Werkt u al samen met Fiscaliade? Reageer dan naar uw vaste contactpersoon en dan delen wij kosteloos deze rekentool met stroomschema. Hierdoor kunt u tijdig beginnen met monitoring en hopen wij veel toekomstig ongemak voor te blijven.

Werkt u nog niet samen met Fiscaliade maar heeft u wel interesse? Neem dan gerust contact met ons op.

Meer weten?

Heeft u vragen of opmerkingen? Neem contact op met onze btw-specialist Nikita Brameijer of uw vaste aanspreekpunt. Wij helpen u graag!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

4. Verantwoording

In de verantwoording komen we bij het laatste deel van de P&C cyclus, namelijk de jaarstukken. Het college legt verantwoording af aan de raad over het gevoerde beleid. Realisatie en coördinatie van de jaarstukken, maar ook de accountantscontrole, zijn altijd piekmomenten in het jaar. Wij kunnen hier veel voor u betekenen.  

3. Beheersing & Toezicht

Sinds 2023 moet het college een rechtmatigheidsverklaring afgeven aan de raad. Het is hierdoor extra urgent geworden om de interne beheersing goed voor elkaar te hebben. Een goed ingericht risico- en procesmanagement. Hier zit een hele wereld achter om als organisatie in control te komen. Wij helpen u hiermee graag verder. 

2. Sturing & informatie

Onder sturing & informatie vallen de financiële producten van de planning & control cyclus. Dus de begroting en de tussenrapportages. De kadernota valt hier deels onder, maar past meer onder kaders & beleid. Wij kunnen u begeleiden in de totale P&C cyclus. Realisatie, coördinatie & doorontwikkeling. 

1. Kaders & beleid

De kadernota is de opmaat voor een begroting. Het college kan hier samen met de raad een start maken met nieuw beleid. Wij kunnen u begeleiden met de realisatie van de kadernota. Maar ook bij het doorrekenen van scenario’s en risico’s. Advisering over haalbaarheid en strategische keuzes. En tot slot kunnen wij u ook ondersteunen bij de actualisatie van financiële verordeningen en nota’s.

Laatste nieuws

Komende opleidingen