Hoe zit het met de btw-aftrek op bouwkosten van een hospice? Indien een hospice tijdelijk gastenkamers verhuurt en daarbij zorg verleent en maaltijden verstrekt, kan er sprake zijn van short stay. In dat geval zijn de diensten van de hospice belast tegen het lage btw-tarief, zo oordeelde Rechtbank Den Haag onlangs.
Omstandigheden casus
In de genoemde zaak ging het om het exploiteren van een low-care hospice. Belanghebbende stelt gastenkamers ter beschikking, verstrekt maaltijden en zorgt voor de aanwezigheid van vrijwilligers die mogelijk taken van de naasten/mantelzorgers overnemen en steun bieden. De coördinatie van de zorg neemt de belanghebbende op zich, maar belanghebbende verricht zelf geen medische of verpleegkundige zorgwerkzaamheden. Ook verleent belanghebbende geen nachtzorg. Het doel van de hospice is dat de zorg zoveel mogelijk verloopt zoals thuis in een huiselijke omgeving. De vergoeding voor het verblijf bedraagt € 38 per dag.
Sommige gasten hebben meer behoefte aan zorg door vrijwilligers dan anderen. De kosten van de vrijwilligers zijn beperkt en zien vooral op opleidingskosten. Het punt van discussie: is of de tijdelijke verhuur van de gastenkamers vrijgesteld van btw?
Rechtbank Den Haag
Rechtbank Den Haag (ECLI:NL:RBDHA:2025:4635) oordeelt dat de tijdelijke verhuur van gastenkamers door een hospice in dit geval kwalificeert als short stay. Er is sprake van één samengestelde prestatie; de verhuur van de kamer en bijkomende diensten. Echter, de modale consument ziet de tijdelijke verhuur van de gastenkamer als hoofddienst. Van een toepassing van de medische vrijstelling is geen sprake. De hoofddienst betreft de verhuur in het kader van het pensionbedrijf aan personen die daar slechts voor een korte periode verblijf houden ofwel short stay. Een dergelijke verhuurdienst is uitgezonderd van de btw-vrijstelling voor verhuur van onroerende zaken en daarom belast met btw. De diensten van de vrijwilligers en de coördinatoren en het verstrekken van maaltijden zijn slechts bijkomende diensten, bedoeld om de hoofddienst aantrekkelijker te maken en volgen daarom het regime van de hoofdprestatie.
Eerdere jurisprudentie
In een eerdere uitspraak van het Hof Den Haag op 10 mei 2023 (ECLI:NL:GHDHA:2023:1823) kwalificeert het Hof de prestaties van een hospice als het verlenen van zorg aan de gasten van het hospice en het coördineren van door derden te verlenen zorg. De tijdelijke verhuur van de gastenkamer acht het Hof slechts van bijkomende betekenis en de hoofdprestatie kwalificeert als van de btw-vrijgestelde zorg.
Uit een andere uitspraak van, dit keer de Rechtbank Noord-Nederland (ECLI:NL:RBNNE:2023:4972), volgde eveneens dat een hospice één economische prestatie verrichtte die van btw is vrijgesteld.
Gevolgen voor de praktijk
Deze uitspraken wijzen op verschillende opvattingen over wanneer iets onder btw-belaste short stay valt bij de exploitatie van een hospice. Het gevolg van een kwalificatie van de diensten van een hospice als vrijgesteld van btw is dat er geen recht is op aftrek van btw op kosten. Bij een kwalificatie als btw-belaste short stay is er wel recht op aftrek van btw op kosten. Met de recente uitspraak van Rechtbank Den Haag lijken er mogelijkheden tot een btw-belaste exploitatie van een hospice en daarmee recht op aftrek van btw op exploitatie- en investeringskosten. Tevens biedt dit mogelijkheden in andere situaties waarbij tijdelijk kamers worden verhuurd met bijkomend dienstbetoon.
Meer weten?
Meer weten over dit onderwerp? Neem dan contact op met btw-specialist Cynthia Stel via cynthia.stel@fiscaliade.nl of 06-53742227. Of neem contact op met uw vaste aanspreekpunt.