Belastingplan 2025 – Vennootschapsbelasting

18 september 2024

Op Prinsjesdag heeft het kabinet het belastingplan 2025 gepubliceerd met haar fiscale plannen voor het volgend jaar. Hierin staan ook enkele belastingmaatregelen benoemd die betrekking hebben op de vennootschapsbelasting (hierna: Vpb) en die relevant (kunnen) zijn voor de publieke sector. In dit artikel gaan wij hier kort op in. Voor de publieke sector is met name de verruiming van de renteaftrek van belang. 

Verruiming renteaftrek

Conform het eerder verschenen hoofdlijnenakkoord van het nieuwe kabinet wordt in het belastingplan 2025 voorgesteld om de renteaftrekmogelijkheden binnen de vennootschapsbelasting te verruimen door aanpassing van de zogeheten earningsstrippingmaatregel. Deze bepaling zorgt voor het beperken van rentelasten voor instellingen met meer dan € 1 miljoen rentelasten. Het voorstel is om per 1 januari 2025 de maximale renteaftrek aan te passen van 20% naar 25% van de gecorrigeerde winst (tot 2022 was deze nog 30%). Dit zou meer in lijn liggen met het Europees gemiddelde. 

Zoals we in onze eerdere nieuwsberichten ook benoemd hebben, is deze generieke maatregel ingevoerd in 2019 en in de eerste plaats bedoeld geweest voor met name internationale partijen (voortkomend uit ATAD), maar geldt ook voor gemeenten die belaste activiteiten hebben met een hoge rentelast. 

Het effect van deze verruiming is dat een beperkt aantal grotere belastingplichtigen iets meer rente van hun winst kunnen aftrekken als zij voldoende winst behalen. Hierdoor betalen een beperkt aantal belastingplichtigen iets minder Vpb. De excessieve Vpb druk, inhoudende dat gemeenten veelal meer Vpb betalen door de renteaftrekbeperking dan dat zij winst behalen, blijft in stand. 

Meer weten?

Wilt u meer weten over dit onderwerp, neem dan contact op met Arjan Nijboer, Marian Roberti, Dido Westrik of uw vaste aanspreekpunt. 

Arjan Nijboer
Dido Westrik
Senior specialist Vennootschapsbelasting (grondbedrijven), Expert DHT/TCF

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

4. Verantwoording

In de verantwoording komen we bij het laatste deel van de P&C cyclus, namelijk de jaarstukken. Het college legt verantwoording af aan de raad over het gevoerde beleid. Realisatie en coördinatie van de jaarstukken, maar ook de accountantscontrole, zijn altijd piekmomenten in het jaar. Wij kunnen hier veel voor u betekenen.  

3. Beheersing & Toezicht

Sinds 2023 moet het college een rechtmatigheidsverklaring afgeven aan de raad. Het is hierdoor extra urgent geworden om de interne beheersing goed voor elkaar te hebben. Een goed ingericht risico- en procesmanagement. Hier zit een hele wereld achter om als organisatie in control te komen. Wij helpen u hiermee graag verder. 

2. Sturing & informatie

Onder sturing & informatie vallen de financiële producten van de planning & control cyclus. Dus de begroting en de tussenrapportages. De kadernota valt hier deels onder, maar past meer onder kaders & beleid. Wij kunnen u begeleiden in de totale P&C cyclus. Realisatie, coördinatie & doorontwikkeling. 

1. Kaders & beleid

De kadernota is de opmaat voor een begroting. Het college kan hier samen met de raad een start maken met nieuw beleid. Wij kunnen u begeleiden met de realisatie van de kadernota. Maar ook bij het doorrekenen van scenario’s en risico’s. Advisering over haalbaarheid en strategische keuzes. En tot slot kunnen wij u ook ondersteunen bij de actualisatie van financiële verordeningen en nota’s.

Laatste nieuws

Komende opleidingen